Z jakiego materiału powinny być wykonane sztućce?

Codziennie eksploatowane produkty powinny być przede wszystkim solidne. Sztućce to jedne z takich elementów, które wykorzystuje się bardzo często. Muszą być więc odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na rdzewienie. Jakie zatem zestawy będą najlepsze do użytku na co dzień?

Stal szlachetna gwarancją jakości

Dobre sztućce najczęściej wykonywane są ze stali szlachetnej. To tworzywo, które jest naprawdę trwałe i odpowiednio twarde, więc nie jest łatwo je zarysować. O jakości danego kompletu sztućców decyduje nie tylko sama stal, ale i domieszki innych stopów, które wpływają na jej szlachetność. Są to: chrom i nikiel. To dzięki nim sztućce długo pozostają w nienaruszonym stanie. Warto szukać takich kompletów, które zawierają szczegółowe informacje na temat tego, jakie ilości wspomnianych pierwiastków zostały użyte do produkcji. Wówczas będziesz mieć pewność co do ich jakości. Ilość chromu powinna być na przykład oznaczona na sztućcach jako 18, co oznacza zawartość osiemnastoprocentową, z kolei niklu powinno być osiem lub dziesięć procent, gdyż takie wartości są optymalne. Oczywiście, jeśli w domu są osoby uczulone na nikiel, to wówczas należy szukać noży i widelców z oznaczeniem 0, co oznacza brak tego pierwiastka. Najlepiej jednak, kiedy on występuje, ponieważ sztućce są wówczas trudniejsze do uszkodzenia. Często stal szlachetna wzbogacana jest także o inne pierwiastki, jednak ich zawartość procentowa jest znacznie mniejsza, więc nie są uwzględniane w skróconej informacji na produktach. Może się też zdarzyć, że w ogóle nie znajdziesz żadnych oznaczeń. Jeśli masz je na osobnej kartce ze specyfikacją produktu, to nie ma problemu. Gorzej, jeśli nigdzie nie ma takiej informacji. Najlepiej wówczas poszukać innego kompletu, gdyż może się okazać, że zawartość procentowa pierwiastków jest po prostu bardzo mała, a wtedy produkty będą się szybciej niszczyć.

Szeroki wybór asortymentu

Obecnie asortyment produktów jest ogromny. Możesz więc wybierać spośród wielu modeli sztućców. Z pewnością znajdzie się coś dla fanów prostoty, jak i dla tych, którzy wolą bardziej zdobione produkty. Jest wiele marek wykonujących doskonałej jakości produkty. Niektóre z nich są polskie jak, ceniony od wielu lat, Gerlach czy Gerpol. Najlepiej wybrać sprawdzoną firmę, a później dobrać projekt, który najbardziej Ci się podoba.

Jak wybrać sztućce dla dzieci?

Nieco inną kwestią są sztućce dla dzieci. Tu kryteria wyboru są przeważnie odmienne. Rodzice chcą, aby produkty podobały się przede wszystkim ich użytkownikom. Dzięki temu bowiem dzieci będą chętniej jadły przy ich pomocy. Taki zestaw często posiada kolorowe, atrakcyjne ozdobniki, które mogą przybierać najróżniejsze kształty. Czasami są to jedynie drobne elementy w postaci kropek czy radosnych minek, innym razem zamiast typowej rączki do noża czy widelca, można znaleźć kolorowe zwierzątka lub bohaterów ulubionych bajek. Wybierając sztućce dla dzieci, zwróć szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Sprawdź, czy dany komplet jest dobrze wykonany, aby maluszek się nim nie uszkodził. Na samym początku przygody z jedzeniem najlepiej kup sztućce dla dzieci z tworzywa sztucznego, a kiedy nieco podrosną, dopiero te metalowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*