Jak pomóc dziecku w nauce samodzielnego jedzenia?

Dziecięca nauka posługiwania się sztućcami może nieraz przypominać pole walki: jedzenie porozrzucane na wszystkie strony świata. Nie ma jednak innego wyjścia niż zaakceptowanie takiego stanu rzeczy i próba pomocy dziecku w uczeniu się samodzielnego jedzenia. Jak sprawić, żeby szybciej opanowało tę umiejętność?

Wsparcie podczas nauki

Nasze pociechy często same chcą zdobywać nowe zdolności. Bierze się to z ich ciekawości świata i chęci poznawania nowych rzeczy. Także upodobanie do naśladowania dorosłych nie jest tutaj bez znaczenia. Często więc wsparcie rodziców w nauce powinno w istocie być po prostu nieprzeszkadzaniem i stwarzaniem odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o naukę jedzenia, to warto, aby pociecha mogła bez stresu próbować używania sztućców czy później także picia z kubeczka. Dzięki temu, że nie będzie się bać popełniania błędów, więcej poćwiczy i szybciej nauczy się odpowiednio wykorzystywać naczynia i sztućce dla dzieci.

Zakup bezpiecznych sztućców i naczyń

Żebyś jako rodzic nie musiał obawiać się, że Twoja pociecha zrobi sobie krzywdę, powinieneś zakupić jej plastikowy kubeczek. Taki produkt nie skruszy się pod silniejszym uściskiem małej rączki. Warto, aby dziecko miało też własny talerzyk czy miseczkę, które w razie upadku się nie stłuką. Oczywiście, równie istotne w nauce jedzenia są także sztućce dla dzieci. Na początku także powinny być one wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ niemowlęca buźka jest bardzo wrażliwa na zranienia. Kiedy maluszek nieco podrośnie, wtedy można kupić mu sztućce dla dzieci wykonane z metalu i ozdobione wizerunkami ulubionych postaci z bajek albo po prostu kolorowymi elementami. Zwróć uwagę na wykonanie naczyń i sztućców, które chcesz podarować swojemu dziecku. Najlepiej, aby nie miały one żadnych wystających, ostrych elementów. Upewnij się, czy producent o to zadbał. Nauka jedzenia ma być bowiem przede wszystkim bezpieczna. Kiedy Twoja pociecha nauczy się już operować plastikowymi elementami zastawy, możesz kupić mu metalowe sztućce dla dzieci. Nowe, ładne rzeczy na pewno zachęcą, już nieco większego podopiecznego, do tego, by używać własnych naczyń i trenować sztukę jedzenia.

Motywowanie do działania

Początkowo dziecko na pewno chętnie będzie chciało samo używać plastikowej łyżeczki czy kubeczka. Kiedy jednak nieco podrośnie i będzie zbyt często wyręczane, może stracić chęci do samodzielnego jedzenia. Najlepiej motywuj je wtedy za pomocą ustalonego wcześniej systemu nagród. Jeśli wiesz, że maluch potrafi już używać widelca czy łyżki, nigdy nie dopuść do sytuacji, że Ty będziesz go karmić. Możesz natomiast pokroić mu warzywa czy mięso na talerzu, jeśli jeszcze nie umie dobrze posługiwać się nożem. To w końcu nauka dla starszych dzieci. Staraj się jednak zawsze dawać swojej pociesze okazję do zrobienia czegoś samemu. Oczywiście, nie oznacza to, że masz zostawić ją samą sobie. Po prostu motywuj, żeby starała się radzić sobie sama. Ty możesz najwyżej pomóc, kiedy nie będzie jej wychodziło. We wszystkim trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Z jednej strony wspieraj i ucz dziecko samodzielności, a z drugiej daj mu czas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*