Czy sztućce powinno się myć w zmywarkach?

Przy zakupie nowych elementów zastawy pewnie zastanawiasz się, czy można je myć w zmywarce. Rzeczy, które się do tego nie nadają, są mało praktyczne, ponieważ musisz je czyścić osobno. Dobrze jest w związku z tym wcześniej dokładnie zapoznać się z informacjami na temat materiału, z którego wykonano dane produkty.

Srebrne i stalowe sztućce

Sztućce najczęściej produkuje się ze stali z różnego rodzaju domieszkami. Są też, co prawda, sztućce srebrne, lecz są one bardzo drogie i rzadko kto może sobie na nie pozwolić. Komplet takich sztućców może bowiem kosztować na przykład dwadzieścia tysięcy złotych. Przeważnie więc kupujemy produkty wykonane ze stali szlachetnej. Zwyczajowa nazwa to stal nierdzewna, choć specjaliści informują, że nawet ona ulega korozji, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Stal szlachetna, z której wykonuje się noże, łyżki czy widelce to tworzywo wzbogacone o stopy chromu i niklu. Może zawierać także inne pierwiastki, lecz w bardziej śladowych ilościach. Tak wykonywane są na przykład sztućce Gerlach, które można kupić chociażby w sklepie Świat AGD. W każdym razie produkty wykonane ze stali nierdzewnej poddają się korozji jedynie w swojej wierzchniej warstwie. To sprawia, że można łatwo usunąć wszelkie naloty i sztućce służą nieprzerwanie przez wiele lat. Nienaruszone pozostają natomiast głębsze warstwy tworzywa.

Mycie w zmywarkach a rdzewienie

Czasami po wyjęciu sztućców ze zmywarki można zauważyć na nich rdzawy nalot. Nie oznacza to jednak, że należy podarować sobie ten sposób czyszczenia. Rdza pojawia się zazwyczaj na słabszych jakościowo sztućcach. Są jednak metody, aby zapobiegać jej powstawaniu również na tańszych produktach. Radzi się, aby otwierać zmywarkę wcześniej, od razu po umyciu naczyń. Wówczas gromadzi się na nich mniej wilgoci, która sprzyja rdzewieniu. Poza tym wyjściem jest też naturalnie zakup lepszych sztućców. Wiele osób ceni sobie na przykład sztućce Gerlach, które od wielu lat są na polskim rynku. Zazwyczaj nie pojawia się na nich rdza. Warto jednak wiedzieć, że kwestia pojawiania się rdzy na naczyniach i sztućcach to nie tylko kwestia tego, co się wkłada do zmywarki, ale też jakości samej zmywarki. Najlepiej od razu kupić taką, która dobrze dosusza naczynia, a wtedy nie powinien pojawiać się problem z rdzawym nalotem.

Dobre sztućce można myć w zmywarce

Rdzewienie to nie jedyny problem, który może się pojawiać, kiedy umieści się sztućce w zmywarce. Niektórzy narzekają też na utracenie przez sztućce połysku, zmatowienie ich powierzchni. Tego typu zjawiskom zapobiega jednak zakup sztućców, które rzeczywiście przeznaczone są do mycia w zmywarkach. Poza tym nie warto oszczędzać na nabłyszczaczach i dobrej jakości soli. Dzięki tym specyfikom sztućce i naczynia nie tracą ładnego wyglądu, na którym wszystkim zależy. Lepiej jest wydać więcej na środki czyszczące i na sztućce odpowiednie do zmywarki niż musieć często zmieniać komplety widelców czy noży. One powinny służyć przez całe lata. Lepiej więc od razu doczytać, czy producent doradza daną metodę czyszczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*