Czy warto kupować plastikowe sztućce dla dzieci?

Produkty, których używają dorośli nie zawsze są dobre dla dzieci. To oczywiste! Maluchy jednak chętnie naśladują swoich wychowawców. Co zrobić, kiedy chcą jeść samodzielnie, a nie potrafią jeszcze na tyle pewnie trzymać sztućców? Czy zakup plastikowych produktów to dobry pomysł?

Dobre sztućce dla niemowląt

Metalowe sztućce są dobre dla większych dzieci, ale zupełnie nieodpowiednie dla niemowląt. Już jednak nawet takie maluszki chętnie próbują nałożyć sobie jedzenie na łyżeczkę. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko zamiast wkładać do kaszki rączki, maczało w niej sztućce, zakup mu mały, plastikowy zestaw. Sztućce dla dzieci z tworzywa sztucznego są przede wszystkim bezpieczne. Nawet jeśli dziecko uderzy się przez przypadek łyżeczką, nie stanie mu się krzywda. Możesz karmić dziecko normalnymi sztućcami, a Twoja pociecha w międzyczasie będzie próbowała jeść także sama. Przygotuj się na dużą porcję ubrań do prania. Dla Twojego dziecka używanie sztućców będzie nową, radosną zabawą, a jak wiadomo, przez zabawę można się najlepiej uczyć. Nie broń więc swojej pociesze używania sztućców, ale zapewnij jej takie produkty, które będą dla niej w pełni bezpieczne. Dzięki temu Ty będziesz spokojny, a Twoje dziecko szczęśliwe, że może naśladować dorosłych w jedzeniu (choć na początku będzie to przypominać bardziej bitwę z jedzeniem na talerzu niż spożywanie posiłku).

Sztućce dla starszych dzieci

Starsze dzieci potrafią już dobrze trzymać przedmioty i mniej się rozpraszają. Wiedzą, co należy robić ze sztućcami, więc można im spokojnie powierzyć rzeczy wykonane z twardszego materiału. Metalowe sztućce to świetny pomysł dla dzieci w wieku przedszkolnym. Idąc do grupy trzylatków, dziecko powinno już samodzielnie radzić sobie z jedzeniem. Wskazane więc, aby w domu miało swoje sztućce. Z reguły taki komplet jest dużo mniejszy niż produkty dla dorosłych, co ułatwia trzymanie i operowanie widelcem czy łyżką przez dziecko. Z pewnością na początku nie będziesz dawać swojej pociesze noża, póki nie nauczy się dobrze używać pozostałych sztućców. Warto jednak zakupić od razu cały komplet. Niech Twoja pociecha widzi, że kiedy nauczy się ładnie jeść, dostanie wszystkie sztućce dla dzieci, które kupiliście. Na początku jednak lepiej, aby nie używało ostrego noża. Producenci, aby zapobiec przykrym zdarzeniom spowodowanym nieuwagą dzieci i rodziców, proponują noże pozbawione ostrych krawędzi. Są one dobrą alternatywą dla zwykłych produktów tego typu. Chronią maluchy przed uszkodzeniem się, ale przyzwyczajają je już do tego, że noża też warto używać. Oczywiście, dziecko nie przekroi sobie kotleta takim tępym narzędziem, ale może na przykład spróbować posmarować sobie kanapkę. To ważna nauka. Może więc warto pomyśleć o tym, aby wybrać sztućce dla dzieci, które w komplecie mają właśnie tępy, zaokrąglony nóż.

Ważna nauka jedzenia

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci samodzielności. Oczywiście, wszystko musi odbywać się w ramach zdrowego rozsądku i przy użyciu przedmiotów bezpiecznych dla podopiecznych. Na pewno dobrym pomysłem jest więc zakup sztućców ze sztucznego tworzywa, a dopiero później inwestycja w te metalowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*