Jak wybrać sztućce na wyjątkowe okazje?

Sztućce to elementy zastawy stołowej, wykorzystywane na co dzień, ale i od święta. Warto więc zadbać o to, aby wyglądały atrakcyjnie. Dobrym pomysłem jest posiadanie osobnych produktów na wyjątkowe okazje. Dzięki temu można dodatkowo zaakcentować szczególne chwile w gronie najbliższych i przyjaciół.

Tworzywo i sposób wykonania

Każdy chce ugościć swoich znajomych, serwując im posiłek na pięknie nakrytym stole, na którym znajdzie się wyjątkowa zastawa i błyszczące sztućce. Z czego powinny być wykonane te ostatnie, aby rzeczywiście wyglądały odświętnie? Najczęściej wybierane są sztućce z tak zwanej stali nierdzewnej. Są to na przykład sztućce Gerlach, które wiele osób sobie chwali. Istotne jest jednak, aby wiedzieć, że nawet takie sztućce mogą poddawać się korozji. Będzie ona powierzchowna i łatwa do usunięcia, ale nie da się powiedzieć, że na pewno nie wystąpi. Nie istnieje bowiem stal, która byłaby całkiem odporna na rdzewienie. Stal tego typu jest po prostu bardziej chroniona przed korozją, dzięki innym stopom, które zawiera. Poza kompletami ze stali można jeszcze kupić sztućce srebrne, ale to już wydatek, na który nie każdego stać. Duże zestawy srebrnych sztućców kosztują nawet dwadzieścia tysięcy złotych.

Cena za dobre sztućce Gerlach

Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej mogą być również doskonałą częścią odświętnej zastawy. Trzeba jednak zadbać, aby były one solidne i dobrze się prezentowały. Te lepsze sztućce muszą kosztować trochę więcej, gdyż również po cenie można poznać jakość. Sztućce Gerlach w zależności od liczby elementów w zestawie mogą kosztować od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych. Mały komplet widelców, noży, łyżek i łyżeczek to koszt około dwustu pięćdziesięciu złotych. Przy tym należy pamiętać, że nie jest to zakup na jeden raz, lecz tak nabyte sztućce będą używane przez wiele lat.

Indywidualne gusta gospodarzy

Dużą rolę podczas wyboru sztućców odgrywają indywidualne upodobania. Wiadomo, że każdemu zależy na jak najwyższej jakości kompletu. Wszyscy (oczywiście w ramach swoich możliwości finansowych) starają się zakupić jak najlepszy produkt. Różnice zaczynają się jednak wtedy, gdy przychodzi do wyboru wyglądu elementów zastawy. Każdy ma odmienny gust. Jedni lubią, kiedy sztućce mają połysk, inni wolą te bardziej matowe. Tak samo, jeśli chodzi o zdobienia: są tacy, którzy je uwielbiają i tacy, którzy wolą proste modele. Z pewnością, kiedy kupuje się sztućce przeznaczone na wyjątkowe okazje, można sobie pozwolić na nieco więcej ekstrawagancji. Na co dzień stawia się raczej na prosty design, ale kiedy chcesz dodatkowo podkreślić odświętny charakter spotkania, to możesz wybrać bardziej wyrazisty model. Tak naprawdę wiele zależy właśnie od gustu i własnych upodobań. Wybierz zestaw, który będzie podobał się Tobie i który z dumą będziesz wyjmować na święta i inne rodzinne okazje, a także wtedy, gdy zaprosisz na obiad czy kolację przyjaciół. Solidnie wykonane sztućce zawsze będą się dobrze prezentować na stole i przez długi czas będą wyglądać jak nowe. Ilość ozdobników natomiast jest już sprawą drugorzędną. Możesz zdecydować się na całkiem prosty zestaw lub trochę zaszaleć. Wybór należy do Ciebie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*